PROSINEC 2020

Girlanda

PROSINEC PATŘÍ MEZI NEJKRÁSNĚJŠÍ MĚSÍC ROKU, PROTOŽE SE SLAVÍ VÁNOCE. KAŽDOU RODINU PROVÁZÍ MNOHO RITUÁLŮ A ZVYKŮ. V KAŽDÉM OKNĚ SVÍTÍ  VÁNOČNÍ STROMEČEK, PEČE SE CUKROVÍ, VYRÁBÍ SE VÁNOČNÍ DEKORACE A ZDOBÍ SE CELÝ SVĚT. V ČECHÁCH NESMÍ NA VÁNOČNÍM STOLE CHYBĚT KAPR A SALÁT, MÍSA S OVOCEM A OŘECHY A SAMOZŘEJMĚ SE ZPÍVAJÍ KRÁSNÉ KOLEDY, BEZ KTERÝCH BY NEBYLY TY PRAVÉ VÁNOCE. I MY VE ŠKOLCE SLAVÍME PŘEDVÁNOČNÍ ČAS A TĚŠÍME SE NA PŘÍCHOD JEŽÍŠKA.

A HNED TU MÁME NAROZENINOVÉ OSLAVY

Naši kamarádi slaví pěkně zvesela. Pusinky mají úsměv od ucha k uchu a všichni jsou samá legrace. Každý se  těší na sladký dortík, balonky a plno dárečků.

Zpíváme ti zvesela, jako velká kapela, přejeme ti štěstíčko, naše velká holčičko.

Narozeninky

Já jsem samá legrace, nahrnu se do práce, to jen abych komentoval, kdo .. co a jak  teď udělal.

4. PROSINCE – MIKULÁŠSKÁ NÁVŠTĚVA VE ŠKOLCE

5. prosinec – v předvečer svátku svatého Mikuláše je veselo i v dnešní době. Trojice Mikuláše, čerta a andílka nás provází každým rokem. Zvláště děti si užívají nadílku v podobě sladkých dobrot, ovoce , brambor a někdy i uhlí. V dávných dobách byl ale Mikuláš patronem rybářů, námořnhíků a mostů a chránil lidi před povodněmi . Podle pověsti prý daroval věno třem chudým sestrám a od té doby nadílí všem hodným lidem.

K nám do  školky přišel Mikuláš s čertem již dnes. Přinesl velkou knihu hříchů,  která byla pořádně nadutá. Většina dětí je samozřejmě hodná a moc šikovná, ale najdou se mezi námi zlobíšci, kteří hned věděli, že je zle. Však taky Mikuláš hned věděl, kdo nechce pořádně jíst, kdo ve školce křičí, kdo trochu ubližuje kamarádům nebo kdo nechce poslouchat paní učitelky. A smůla byla, že s Mikulášem nepřišel hodný andílek, protože musel uklízet nebeské obláčky po včerejší sněhové nadílce a tak nás nemohl ochránit a přimluvit se u čerta , aby nás nechtěl strčit do pekelného pytle. No ještě, že Mikuláš je tak rozumný a moudrý. Hodné děti pochválil a lumpíkům pěkně domluvil. Děti nakonec dostaly nadílku a pěkně se s ním rozloučily.

Děti-d

Děti-c

Děti-b

16. PROSINEC – VÁNOČNÍ NADÍLENÍ ANEB JAK PŘIŠEL JEŽÍŠEK

Vůně cukroví, větvička jmelí a rozkrojené jablíčko nám navodilo čas vánoční a s ním i spojené nadělování dárečků. Krásná slavnostní atmosféra, něžné vánoční koledy a tlukoucí srdíčka nás přenesla skoro do pohádkového světa, plného kouzel a čarování. Už jen chyběl zvoneček a vše bylo dokonáno. Ale i vánoční nadílení má svůj čas a proto jsme si museli celou atmosféru vychutnat. Slavnostní tabule sladkých dobrotek skončila v bříšku, políbení pro štěstí pod jmelím, pouštění lodiček, aby každý věděl, s kým se vydá do světa nebo hvězdička v jablíčku, která nám ukáže, jestli budeme zdraví. Nesměli jsme zapomenout na prskání prskavek, které nám přimomíná teplo a světlo domova a samozřejmě i zpěv koled, které Ježíška přivolaly. A pak……ale ještě než bude nadílení, přečtěte si pár zajímavostí o Vánocích.

Kytka1

K vánočním tradicím patří mnoho zvyklostí a radostí. Patří mezi ně i zlaté prasátko , zjevující se za odměnu každému, kdo držel celý den půst. Patří mezi nejtajemnější vánoční bytosti. Málo komu se ho podaří uvidět, jak přebíhá po stěně, na lavici či po stropě světnice. Přesto se stal nedílnou součástí Vánoc. Pouštění lodiček je rok od roku více tradováno. Lodičky ze skořápek vlašských ořechů plující v misce, je jeden z nejkrásnějších a nejstarších zvyků. Traduje se, že počet lodiček je stejný s počtem obyvatel domácnosti a ukáže, kam život každého člena bude celý rok putovat. Stejný zvyk se v dávných dobách dělal s olovem v misce s vodou. Zajímavým zvykem je házení střevíce. Děvčata, která touží po sňatku, se v předvečer postaví do předsíně, zatočí se se zavřenýma očima a přes hlavu odhodí svůj střevíc. Pokud se střevíc postaví čelem ke dveřím, do roka se vdají. Ale nechme zvyky a tradice a už se podívejte na naše nadělování…..